شرکت های زیر مجموعه شرکت تولید و مدیریت نیروگاه زاگرس کوثرطبق مقررات و دستورالعمل‌های وزارت نیرو، هر نیروگاه می‌بایست دو شرکت مجزای مالک و بهره‌بردار داشته باشد و طی یک قرارداد بین این دو، بهره‌برداری و تعمیرات نیروگاه توسط شرکت بهره‌بردار انجام می‌گردد. با توجه به اینکه در این نیروگاه هر دو موضوع همزمان توسط یک شرکت اداره می‌گردید، این امر باعث عدم تمدید پروانه بهره‌برداری (تولید برق) توسط توانیر شده و در نهایت منجر به اعمال جرایم سنگین برای شرکت می‌گردید. لذا شرکت مالک با استفاده از ظرفیت نیروی انسانی متخصص خود، اقدام به تشکیل شرکت بهره‌بردار به نام “شرکت مدیریت تولید برق زاگرس کوثر” نموده و این شرکت موفق به اخذ پروانه بهره-برداری با ظرفیت ۶۵۰ مگاوات ساعت گردیده است. شرکت مالک از ابتدای سال ۱۳۹۷ قرارداد خرید انرژی با شرکت بهره‌بردار منعقد و بهره‌برداری از نیروگاه را به شرکت فوق واگذار نموده است.

شرکت ها

مشخصات فنی نیروگاه گازی زاگرس کوثر

نحوه کار نیروگاه گازی: نیروگاه گازی (Gas power) نیروگاهی است که سیال عامل در آن هوا است و بر اساس سیکل براتون کار می‌کند. نیروگاه گازی دارای توربین گازی است و دارای سه جزء اصلی کمپرسور، اطاق احتراق و توربین گازی می‌باشد. نحوه‌ی به کار افتادن روتور‌ها در این نیروگاه‌ها بدین صورت است که سیال ورودی وارد کمپرسور شده وپس از تراکم و کمی گرم شدن وارد اطاق احتراق شده و توسط سوخت احتراق صورت می‌گیرد و سپس هوای داغ حاصل که کار همان بخار داغ را در توربین گازی انجام می‌دهد وارد توربین گازی شده و باعث چرخاندن ژنراتور و در نهایت تولید انرژی الکتریسیته می‌شود.


کمپرسور به کار رفته در نیروگاه گازی همانند توربین می‌باشد. توربین‌های گازی که در نیروگاه‌ها و صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرند مزایای زیادی دارند. اندازه نیروگاه توربین گازی، در مقایسه با نیروگاه بخار، کوچکتر، وزنش کمتر و هزینه اولیه آن برای تولید هر واحد توان از هزینه مربوط به نیروگاه بخار کمتر است.

شرکت مدیریت تولید برق زاگرس کوثر

تاریخچه نیروگاه: در تاریخ ۳ دی سال ۸۸ عملیات اجرایی ساخت نیروگاه زاگرس شروع گردید. عملیات اجرایی و ساخت این نیروگاه حدود ۱۸ ماه به طول انجامید و اولین واحد آن ۲۴ تیرسال ۸۹ سنکرون (وارد مدار) شد.
سرانجام در۲۲ خرداد ماه سال ۹۱ با حضور رییس جمهور وقت بهره برداری از نیروگاه گازی زاگرس کرمانشاه رسماً، آغاز گردید.

اهداف و چشم انداز نیروگاه: استفاده از حداکثر توان مهندسی داخل کشور، ارتقای دانش فنی در ساخت نیروگاه های حرارتی و ارتقای سطح کیفی نیروگاه تا استانداردجهانی ،افزایش ظرفیت تولید برق منطقه، تامین بخشی از تقاضای شبکه سراسری برق کشور، کمک به افزایش پایداری شبکه، اشتغال زایی در منطقه و پاسخ به نیاز روز افزون رشد مصرف برق منطقه ناشی از گسترش صنایع محلی را می توان از جمله اهداف مهم اجرای این نیروگاه برشمرد. این نیروگاه در کرمانشاه کیلومتر ۲۵ جاده کرمانشاه – بیستون و درمجاورت نیروگاه حرارتی بیستون واقع می باشد. مساحت تقریبی آن حدود ۲۷ هکتار بوده و با اعتباری بالغ بر چهار هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال اجرا شده است.
نیروگاه گازی زاگرس کوثر،که تحت عنوان شرکت مدیریت تولید برق زاگرس کوثر تحت مالکیت سازمان اقتصادی کوثر می باشد. دارای ظرفیت ۶۴۸ مگاوات در چهار واحد گازی (هریک به ظرفیت ۱۶۲ مگاوات) در شرایط ایزو(ISO) است که در آن از چهار واحد توربین گاز V94.2 طرح نیام استفاده گردیده است. در چشم انداز طرح توسعه ی این نیروگاه احداث ۲ واحد سیکل ترکیبی هرکدام با ظرفیت حداکثری۱۶۰ مگاوات آمده است.