شرکت های زیر مجموعه شرکت تولید و مدیریت نیروگاه زاگرس کوثر

logobahre

www.zkpgm.ir

طبق مقررات و دستورالعمل‌های وزارت نیرو، هر نیروگاه می‌بایست دو شرکت مجزای مالک و بهره‌بردار داشته باشد و طی یک قرارداد بین این دو، بهره‌برداری و تعمیرات نیروگاه توسط شرکت بهره‌بردار انجام می‌گردد. با توجه به اینکه در این نیروگاه هر دو موضوع همزمان توسط یک شرکت اداره می‌گردید، این امر باعث عدم تمدید پروانه بهره‌برداری (تولید برق) توسط توانیر شده و در نهایت منجر به اعمال جرایم سنگین برای شرکت می‌گردید. لذا شرکت مالک با استفاده از ظرفیت نیروی انسانی متخصص خود، اقدام به تشکیل شرکت بهره‌بردار به نام “شرکت مدیریت تولید برق زاگرس کوثر” نموده و این شرکت موفق به اخذ پروانه بهره-برداری با ظرفیت ۶۵۰ مگاوات ساعت گردیده است. شرکت مالک از ابتدای سال ۱۳۹۷ قرارداد خرید انرژی با شرکت بهره‌بردار منعقد و بهره‌برداری از نیروگاه را به شرکت فوق واگذار نموده است.

 

اعضاء هیات مدیره
فریبرز شریف نیا رئیس هیات مدیره کارشناسی ارشد مدیریت
محمدرضا صادقی نایب رئیس هیات مدیره
حامد چاله چاله
عضو هیات مدیره

 

 

مشخصات فنی نیروگاه گازی زاگرس کوثر

نحوه کار نیروگاه گازی: نیروگاه گازی (Gas power) نیروگاهی است که سیال عامل در آن هوا است و بر اساس سیکل براتون کار می‌کند. نیروگاه گازی دارای توربین گازی است و دارای سه جزء اصلی کمپرسور، اطاق احتراق و توربین گازی می‌باشد. نحوه‌ی به کار افتادن روتور‌ها در این نیروگاه‌ها بدین صورت است که سیال ورودی وارد کمپرسور شده وپس از تراکم و کمی گرم شدن وارد اطاق احتراق شده و توسط سوخت احتراق صورت می‌گیرد و سپس هوای داغ حاصل که کار همان بخار داغ را در توربین گازی انجام می‌دهد وارد توربین گازی شده و باعث چرخاندن ژنراتور و در نهایت تولید انرژی الکتریسیته می‌شود.


کمپرسور به کار رفته در نیروگاه گازی همانند توربین می‌باشد. توربین‌های گازی که در نیروگاه‌ها و صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرند مزایای زیادی دارند. اندازه نیروگاه توربین گازی، در مقایسه با نیروگاه بخار، کوچکتر، وزنش کمتر و هزینه اولیه آن برای تولید هر واحد توان از هزینه مربوط به نیروگاه بخار کمتر است.

درباره شرکت

تاریخچه نیروگاه: در تاریخ ۳ دی سال ۸۸ عملیات اجرایی ساخت نیروگاه زاگرس شروع گردید. عملیات اجرایی و ساخت این نیروگاه حدود ۱۸ ماه به طول انجامید و اولین واحد آن ۲۴ تیرسال ۸۹ سنکرون (وارد مدار) شد.
سرانجام در۲۲ خرداد ماه سال ۹۱ با حضور رییس جمهور وقت بهره برداری از نیروگاه گازی زاگرس کرمانشاه رسماً، آغاز گردید.

اهداف و چشم انداز نیروگاه: استفاده از حداکثر توان مهندسی داخل کشور، ارتقای دانش فنی در ساخت نیروگاه های حرارتی و ارتقای سطح کیفی نیروگاه تا استانداردجهانی ،افزایش ظرفیت تولید برق منطقه، تامین بخشی از تقاضای شبکه سراسری برق کشور، کمک به افزایش پایداری شبکه، اشتغال زایی در منطقه و پاسخ به نیاز روز افزون رشد مصرف برق منطقه ناشی از گسترش صنایع محلی را می توان از جمله اهداف مهم اجرای این نیروگاه برشمرد. این نیروگاه در کرمانشاه کیلومتر ۲۵ جاده کرمانشاه – بیستون و درمجاورت نیروگاه حرارتی بیستون واقع می باشد. مساحت تقریبی آن حدود ۲۷ هکتار بوده و با اعتباری بالغ بر چهار هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال اجرا شده است.
نیروگاه گازی زاگرس کوثر،که تحت عنوان شرکت مدیریت تولید برق زاگرس کوثر تحت مالکیت سازمان اقتصادی کوثر می باشد. دارای ظرفیت ۶۴۸ مگاوات در چهار واحد گازی (هریک به ظرفیت ۱۶۲ مگاوات) در شرایط ایزو(ISO) است که در آن از چهار واحد توربین گاز V94.2 طرح نیام استفاده گردیده است. در چشم انداز طرح توسعه ی این نیروگاه احداث ۲ واحد سیکل ترکیبی هرکدام با ظرفیت حداکثری۱۶۰ مگاوات آمده است.

شرکت انرژی گستردژ نیرو (سهامی خاص) به شناسه ملی 14009496437 به صورت شرکت سهامی خاص تاسیس شد و طی شماره 566564 مورخ 1399/07/15 در اداره ثبت شركت ها و مالكيت صنعتي تهران به ثبت رسیده است و متعاقبا از همان تاریخ شروع به بهره برداری نموده است. در حال حاضر، این شرکت جزء شرکتهای فرعی شرکت تولید ومدیریت نیروگاه زاگرس کوثر (سهامی عام) می باشد. نشانی مرکز اصلی  شرکت واقع در تهران ، خیابان شهید بهشتی ،خیابان پاکستان ،نبش کوچه حافظی، پلاک 12، طبقه اول مي باشد.

اعضاء هیات مدیره
مجید حیدری رئیس هیات مدیره کارشناسی ارشد حسابداری
سید احسان نوربخش مدیر عامل و عضو هیات مدیره کارشناسی ارشد صنایع

 

برنامه های عملیاتی و اهداف کلان و استراتژیک

– توجه به مولفه هاي اقتصاد مقاومتي در اجراي پروژه ها و استفاده بهينه از منابع و داراييها ي در اختيار در راستاي ارتقاء بهره وري

– تولید و فروش برق از طریق سرمایه گذرای و اجرای پروژه های نیروگاه های نو وتجدید پذیر در قالب مهندسی ،خرید و ساخت

– مدیریت بر فرایند ساخت نیروگاه های تجدید پذیر شرکت تولید و مدیریت نیروگاه زاگرس کوثر در جهت ارتقای بهره‌وری انرژی و استفاده هرچه بیشتر از منابع تجدیدپذیر و پاک

– نگهداری نیروگاه پس از مدیریت در ساخت نیروگاه های تجدید پذیر خورشیدی و برق آبی و بیوگاز ، شامل:

– پیگیری یک طرح نوآورانه در زمینه انرژی های تجدید پذیر یا ساخت یک مرکز تحقیقاتی فتوولتائیک

– بهبود و تجدید ساختار و فرآیندها

 

درباره شرکت

موضوع فعالیت شرکت : توليد و فروش انرژي برق به اشخاص حقيقي و حقوقي در داخل و خارج از کشور، خريد انرژي برق، احداث نيروگاه ها در حوزه انرژي هاي نو و تجديدپذير و برق آبي و ساير حوزه هاي انرژي و فعاليت هاي مرتبط با اين حوزه ها، انجام کليه فعاليت هاي بازرگاني برق و ساير حامل هاي انرژي به منظور کاهش ريسک و افزايش سودآوري شرکت، پيمانکاري پروژه هاي مرتبط با انرژي هاي تجديدپذير، برق آبيو ساير حوزه های انرژی ، خريد سوخت مورد نياز، خريد و فروش کالا، ابزار، ماشين آلات و تجهيزات و مواد مصرفي از داخل و يا خارج از کشور، انجام اقدامات لازم به منظور ارتقاء بهره‌وري، بهينه سازي و توسعه ظرفيت نيروگاه، برون سپاري عمليات اجرايي، فني و مهندسي( اعم از بهره‌برداري، تعمير و نگهداري، طراحي، نصب، راه اندازي، نظارت، توسعه و بهينه سازي تاسيسات)، پيش فروش انرژي برق و ساير روش هاي تامين مالي از منابع داخلي و خارجي، اخذ وام و تسهيلات مالي و اعتباري از بانک ها و موسسات داخلي و خارجي ، سرمايه گذاري و مشارکت در سهام شرکت هاي بهره برداري، نگهداري از کليه واحدها و تاسيسات نيروگاه ها، شرکت در کليه مزايده و مناقصه هاي داخلي و خارجي و همچنين برگزاري آنها، احداث و بهره برداري نيروگاه ها، سرمايه گذاري و مشارکت در احداث و خريد انواع نيروگاه ها، سرمايه گذاري در صنايع برق، آب و انرژي و سرمايه گذاري در تاسيسات توليد و توزيع نيروي برق، آب و انرژي، صادرات و واردات تجهيزات مرتبط با برق، آب و انرژي در داخل و خارج از کشور، سرمايه گذاري در سهام و اوراق مشارکت ساير شرکت ها و موسسات مالي و اعتباري، سرمايه گذاري و تامين مالي پروژه هاي مرتبط با حوزه انرژي، تاسيس يا مشارکت در شرکت هاي حوزه زنجيره ارزش صنعت برق، فعاليت،  ارائه خدمات مشاوره اي، فني، مديريتي، اجرايي و مالي در حوزه ي انرژي هاي نو و تجديدپذير و برق آبي و ساير حوزه هاي انرژي به اشخاص حقیقی و حقوقي، خريد و فروش انواع کودها و متفرعات، انجام ساير فعاليت هايي که مستقيم و غير مستقيم با موضوع فعاليت شرکت مرتبط باشد.

 

چشم انداز شرکت : شرکت انرژی گستر دژ نیرو شرکتی ارزش آفرین و متعالی بوده که ضمن تولید 50 مگاوات برق ،به عنوان یکی از شرکتهای مطرح کشور در زمینه ساخت و توسعه نیروگاههای تجید پذیر شناخته می شود.

 

ماموریت شرکت : انرژی گستر دژ نیرو شرکتی است ، با مأموريت حفظ و صیانت از امانت خانواده های معظم شهدا ومشاركت در سازندگي كشور از طريق سرمایه گذاری و ساخت نیروگاه های تجدید پذیر، كه مصمم است در راستاي اين مأموريت ،گام هاي مؤثري جهت ارتقاء توان مديريتي خود برداشته  تا موجبات حفظ و ارتقاء رضايت ذينفعان  را فراهم نمايد.