شرکت های زیر مجموعه شرکت تولید و مدیریت نیروگاه زاگرس کوثر

logobahre

www.zkpgm.ir

طبق مقررات و دستورالعمل‌های وزارت نیرو، هر نیروگاه می‌بایست دو شرکت مجزای مالک و بهره‌بردار داشته باشد و طی یک قرارداد بین این دو، بهره‌برداری و تعمیرات نیروگاه توسط شرکت بهره‌بردار انجام می‌گردد. با توجه به اینکه در این نیروگاه هر دو موضوع همزمان توسط یک شرکت اداره می‌گردید، این امر باعث عدم تمدید پروانه بهره‌برداری (تولید برق) توسط توانیر شده و در نهایت منجر به اعمال جرایم سنگین برای شرکت می‌گردید. لذا شرکت مالک با استفاده از ظرفیت نیروی انسانی متخصص خود، اقدام به تشکیل شرکت بهره‌بردار به نام “شرکت مدیریت تولید برق زاگرس کوثر” نموده و این شرکت موفق به اخذ پروانه بهره-برداری با ظرفیت ۶۵۰ مگاوات ساعت گردیده است. شرکت مالک از ابتدای سال ۱۳۹۷ قرارداد خرید انرژی با شرکت بهره‌بردار منعقد و بهره‌برداری از نیروگاه را به شرکت فوق واگذار نموده است.

 

اعضاء هیات مدیره
علی فرهور
رئیس هیات مدیره مهندسی برق قدرت
روح اله گرامی گیلان عضو هیات مدیره کارشناسی ارشد مکانیک
فریبرز شریف نیا
نایب رئیس هیات مدیره کارشناسی ارشد مدیریت

 

 

مشخصات فنی نیروگاه گازی زاگرس کوثر

نحوه کار نیروگاه گازی: نیروگاه گازی (Gas power) نیروگاهی است که سیال عامل در آن هوا است و بر اساس سیکل براتون کار می‌کند. نیروگاه گازی دارای توربین گازی است و دارای سه جزء اصلی کمپرسور، اطاق احتراق و توربین گازی می‌باشد. نحوه‌ی به کار افتادن روتور‌ها در این نیروگاه‌ها بدین صورت است که سیال ورودی وارد کمپرسور شده وپس از تراکم و کمی گرم شدن وارد اطاق احتراق شده و توسط سوخت احتراق صورت می‌گیرد و سپس هوای داغ حاصل که کار همان بخار داغ را در توربین گازی انجام می‌دهد وارد توربین گازی شده و باعث چرخاندن ژنراتور و در نهایت تولید انرژی الکتریسیته می‌شود.


کمپرسور به کار رفته در نیروگاه گازی همانند توربین می‌باشد. توربین‌های گازی که در نیروگاه‌ها و صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرند مزایای زیادی دارند. اندازه نیروگاه توربین گازی، در مقایسه با نیروگاه بخار، کوچکتر، وزنش کمتر و هزینه اولیه آن برای تولید هر واحد توان از هزینه مربوط به نیروگاه بخار کمتر است.

درباره شرکت

تاریخچه نیروگاه: در تاریخ ۳ دی سال ۸۸ عملیات اجرایی ساخت نیروگاه زاگرس شروع گردید. عملیات اجرایی و ساخت این نیروگاه حدود ۱۸ ماه به طول انجامید و اولین واحد آن ۲۴ تیرسال ۸۹ سنکرون (وارد مدار) شد.
سرانجام در۲۲ خرداد ماه سال ۹۱ با حضور رییس جمهور وقت بهره برداری از نیروگاه گازی زاگرس کرمانشاه رسماً، آغاز گردید.

اهداف و چشم انداز نیروگاه: استفاده از حداکثر توان مهندسی داخل کشور، ارتقای دانش فنی در ساخت نیروگاه های حرارتی و ارتقای سطح کیفی نیروگاه تا استانداردجهانی ،افزایش ظرفیت تولید برق منطقه، تامین بخشی از تقاضای شبکه سراسری برق کشور، کمک به افزایش پایداری شبکه، اشتغال زایی در منطقه و پاسخ به نیاز روز افزون رشد مصرف برق منطقه ناشی از گسترش صنایع محلی را می توان از جمله اهداف مهم اجرای این نیروگاه برشمرد. این نیروگاه در کرمانشاه کیلومتر ۲۵ جاده کرمانشاه – بیستون و درمجاورت نیروگاه حرارتی بیستون واقع می باشد. مساحت تقریبی آن حدود ۲۷ هکتار بوده و با اعتباری بالغ بر چهار هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال اجرا شده است.
نیروگاه گازی زاگرس کوثر،که تحت عنوان شرکت مدیریت تولید برق زاگرس کوثر تحت مالکیت سازمان اقتصادی کوثر می باشد. دارای ظرفیت ۶۴۸ مگاوات در چهار واحد گازی (هریک به ظرفیت ۱۶۲ مگاوات) در شرایط ایزو(ISO) است که در آن از چهار واحد توربین گاز V94.2 طرح نیام استفاده گردیده است. در چشم انداز طرح توسعه ی این نیروگاه احداث ۲ واحد سیکل ترکیبی هرکدام با ظرفیت حداکثری۱۶۰ مگاوات آمده است.

شرکت انرژی گستردژ نیرو (سهامی خاص) به شناسه ملی ۱۴۰۰۹۴۹۶۴۳۷ به صورت شرکت سهامی خاص تاسیس شد و طی شماره ۵۶۶۵۶۴ مورخ ۱۳۹۹/۰۷/۱۵ در اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی تهران به ثبت رسیده است و متعاقبا از همان تاریخ شروع به بهره برداری نموده است. در حال حاضر، این شرکت جزء شرکتهای فرعی شرکت تولید ومدیریت نیروگاه زاگرس کوثر (سهامی عام) می باشد. نشانی مرکز اصلی  شرکت واقع در تهران ، خیابان شهید بهشتی ،خیابان پاکستان ،نبش کوچه حافظی، پلاک ۱۲، طبقه اول می باشد.

اعضاء هیات مدیره
مجید حیدری رئیس هیات مدیره کارشناسی ارشد حسابداری
سید احسان نوربخش مدیر عامل و عضو هیات مدیره کارشناسی ارشد صنایع

 

برنامه های عملیاتی و اهداف کلان و استراتژیک

– توجه به مولفه های اقتصاد مقاومتی در اجرای پروژه ها و استفاده بهینه از منابع و داراییها ی در اختیار در راستای ارتقاء بهره وری

– تولید و فروش برق از طریق سرمایه گذرای و اجرای پروژه های نیروگاه های نو وتجدید پذیر در قالب مهندسی ،خرید و ساخت

– مدیریت بر فرایند ساخت نیروگاه های تجدید پذیر شرکت تولید و مدیریت نیروگاه زاگرس کوثر در جهت ارتقای بهره‌وری انرژی و استفاده هرچه بیشتر از منابع تجدیدپذیر و پاک

– نگهداری نیروگاه پس از مدیریت در ساخت نیروگاه های تجدید پذیر خورشیدی و برق آبی و بیوگاز ، شامل:

– پیگیری یک طرح نوآورانه در زمینه انرژی های تجدید پذیر یا ساخت یک مرکز تحقیقاتی فتوولتائیک

– بهبود و تجدید ساختار و فرآیندها

 

درباره شرکت

موضوع فعالیت شرکت : تولید و فروش انرژی برق به اشخاص حقیقی و حقوقی در داخل و خارج از کشور، خرید انرژی برق، احداث نیروگاه ها در حوزه انرژی های نو و تجدیدپذیر و برق آبی و سایر حوزه های انرژی و فعالیت های مرتبط با این حوزه ها، انجام کلیه فعالیت های بازرگانی برق و سایر حامل های انرژی به منظور کاهش ریسک و افزایش سودآوری شرکت، پیمانکاری پروژه های مرتبط با انرژی های تجدیدپذیر، برق آبیو سایر حوزه های انرژی ، خرید سوخت مورد نیاز، خرید و فروش کالا، ابزار، ماشین آلات و تجهیزات و مواد مصرفی از داخل و یا خارج از کشور، انجام اقدامات لازم به منظور ارتقاء بهره‌وری، بهینه سازی و توسعه ظرفیت نیروگاه، برون سپاری عملیات اجرایی، فنی و مهندسی( اعم از بهره‌برداری، تعمیر و نگهداری، طراحی، نصب، راه اندازی، نظارت، توسعه و بهینه سازی تاسیسات)، پیش فروش انرژی برق و سایر روش های تامین مالی از منابع داخلی و خارجی، اخذ وام و تسهیلات مالی و اعتباری از بانک ها و موسسات داخلی و خارجی ، سرمایه گذاری و مشارکت در سهام شرکت های بهره برداری، نگهداری از کلیه واحدها و تاسیسات نیروگاه ها، شرکت در کلیه مزایده و مناقصه های داخلی و خارجی و همچنین برگزاری آنها، احداث و بهره برداری نیروگاه ها، سرمایه گذاری و مشارکت در احداث و خرید انواع نیروگاه ها، سرمایه گذاری در صنایع برق، آب و انرژی و سرمایه گذاری در تاسیسات تولید و توزیع نیروی برق، آب و انرژی، صادرات و واردات تجهیزات مرتبط با برق، آب و انرژی در داخل و خارج از کشور، سرمایه گذاری در سهام و اوراق مشارکت سایر شرکت ها و موسسات مالی و اعتباری، سرمایه گذاری و تامین مالی پروژه های مرتبط با حوزه انرژی، تاسیس یا مشارکت در شرکت های حوزه زنجیره ارزش صنعت برق، فعالیت،  ارائه خدمات مشاوره ای، فنی، مدیریتی، اجرایی و مالی در حوزه ی انرژی های نو و تجدیدپذیر و برق آبی و سایر حوزه های انرژی به اشخاص حقیقی و حقوقی، خرید و فروش انواع کودها و متفرعات، انجام سایر فعالیت هایی که مستقیم و غیر مستقیم با موضوع فعالیت شرکت مرتبط باشد.

 

چشم انداز شرکت : شرکت انرژی گستر دژ نیرو شرکتی ارزش آفرین و متعالی بوده که ضمن تولید ۵۰ مگاوات برق ،به عنوان یکی از شرکتهای مطرح کشور در زمینه ساخت و توسعه نیروگاههای تجید پذیر شناخته می شود.

 

ماموریت شرکت : انرژی گستر دژ نیرو شرکتی است ، با مأموریت حفظ و صیانت از امانت خانواده های معظم شهدا ومشارکت در سازندگی کشور از طریق سرمایه گذاری و ساخت نیروگاه های تجدید پذیر، که مصمم است در راستای این مأموریت ،گام های مؤثری جهت ارتقاء توان مدیریتی خود برداشته  تا موجبات حفظ و ارتقاء رضایت ذینفعان  را فراهم نماید.