بورس انرژی

بورس انرژی به عنوان چهارمین بورس کشور معرفی شده است و در آن محصولات نفت و مشتقات نفتی، برق، گاز طبیعی، زغال سنگ، حق آلودگی و سایر حامل‌های انرژی عرضه می‌شود. بازار انرژی ایران نیز همانند بورس‏‌های دیگر، شامل خریداران و فروشندگان بسیاری است که با خرید و فروش در فضایی رقابتی، سبب تعادل قیمتی این محصولات می‌شوند. اشخاص حقوقی ایرانی که پروانه بهره‌برداری مرتبط در این حوزه را دارند مجاز به خرید هستند و برای این کار لازم است کد معاملاتی مخصوص بورس انرژی دریافت کنند.

مشترکین بالای یک مگاوات می‌توانند انرژی مورد نیاز خود را به شیوه قراردادهای دوجانبه فروش برق و بورس انرژی از عرضه‌کنندگان خصوصی دریافت نمایند.

بخش برق بورس انرژی

بخش برق بازار بورس انرژی ایران از دو بازار عمده­ فروشی برق و مصرف­‌کنندگان بزرگ تشکیل شده است. در بازار عمده­ فروشی برق، شرکت­‌های توزیع نیروی برق و شرکت­‌های خرده­ فروش قرار دارند و بازار مصرف­‌کنندگان بزرگ، مصرف­‌کنندگان نهایی برق هستند. مصرف­‌کنندگان می­‌توانند برق را به دو صورت فیزیکی و سلف از عرضه ‌کنندگان برق (خرده ­فروش،نیروگاه) خریداری نمایند.

بسترهای معاملاتی بورس انرژی در بازار مصرف­ کنندگان بزرگ

نام بازار بازار مشتقه بازار فیزیکی
نوع تسویه تسویه بصورت نقد تسویه بصورت نسیه (۷% پیش ­پرداخت)
زمان انجام معامله سه روز کاری پیش از شروع دوره پنج روز کاری پیش از شروع دوره

مزایای خرید برق از بورس انرژی

  • امکان خرید برق در بازه زمانی روزانه، هفتگی، ماهانه و …
  • امکان خرید برق با قیمت مناسب
  • امکان خرید برق بصورت بازه­‌های تفکیکی میان­‌بار، کم­‌بار و اوج‌بار

اگر قصد خرید برق را دارید، با واحد تجارت برق این شرکت تماس حاصل نمایید و یا فرم درخواست خرید برق را تکمیل فرمایید تا شما را در تمامی مراحل یاری کنند.